Transport: samolot Wyżywienie: HB Zakwaterowanie: hotel 3*,hotel 4* Ubezpieczenie: NNW,KL,CP,BP Ilość dni: 8
 • Informacje ogólne
 • Program wyjazdu
 • Cena zawiera
 • Uwagi
 • Opinie
 • Rezerwacja

Gruzja to kraj pełen przepięknych krajobrazów, starych zabytków i gościnnych mieszkańców. Liczne wojny, którymi Gruzja była targana przez ostatnie lata, uczynił ten kraj nieco zacofanym względem świata zachodu. Brak komercji i tłumów turystów jest jego wielkim atutem. Oprócz niebywałej różnorodności krajobrazu, zachwyca bogatą kulturą i historią, oryginalnym rękodziełem artystycznym, nietypowym alfabetem oraz regionalną kuchnią i winem. Miłośników architektury z pewnością pochłonie zwiedzanie zabytków, a w Gruzji jest co zwiedzać. Mimo burzliwej historii do dziś przetrwały oryginalne świątynie chrześcijańskie liczące ponad 1000 lat, antyczne twierdze, monumentalne miasta skalne, a wreszcie malownicze starówki miast.

 

Najatrakcyjniejsze miejsca:

Tbilisi

Tbilisi, stolica Gruzji
źródło: zbiory własne

Stolica Gruzji. Miasto położone jest nad rzeką Kurą. Początki jego powstania datuje się na V wiek n.e. Założycielem miasta był król Wachtang Gorgasali. Nazwa wywodzi się od licznych gorących źródeł znajdujących się w tym miejscu, „tbili” – ciepły. Jednym z największych zabytków Tbilisi jest Katedra Sioni (VI-VII w.). Przechowuje się w niej najcenniejszy gruziński skarb – krzyż patronki państwa, świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się krajem chrześcijańskim.

 


Wardzia

Wardzia
źródło: zbiory własne

Wardzia – unikalne miasto-klasztor wykute w skale w XII wieku. Znajdował się tam klasztor, sala tronowa oraz liczne komnaty rozmieszczone na 13 piętrach. W XIII wieku miasto uległo sporemu zniszczeniu przez mające tam miejsce trzęsienie ziemia. Obecnie Wardzia pełni rolę rezerwatu, którym zajmują się mnisi. Turyści mogą podziwiać zachowane groty, kaplice wyrzeźbione w skale oraz liczne systemy tuneli.

 


Batumi

Batumi
źródło: pixabay.com

Batumi – drugie co wielkości miasto Gruzji. Pełni funkcję ośrodka przemysłowego, ale również i uzdrowiska. Leży w południowo-zachodniej części kraju z dostępem do Morza Czarnego. Największym zabytkiem Batumi jest turecki meczet, powstały w drugiej połowie XIX wieku. Będąc tutaj warto odwiedzić również Ogród Botaniczny, który znajduje się nad urwistym brzegu morza. Mieszczą się tutaj rośliny z prawie wszystkich stref klimatycznych. Liczy się, że na tym obszarze rośnie prawie 2037 gatunków roślin drzewiastych.

 

 

Czas trwania przelotu ok. 3,5h
Waluta i płatności [GEL] Lari GEL (1 GEL = 100 tetri)
Strefa czasowa UTC +4 – cały rok (+2/+3 w stosunku do czasu polskiego)
Dokument uprawniający do podróży Dowód osobisty (ważność dokumentu nie może upływać wcześniej, niż 6 miesięcy po planowanej dacie zakończenia imprezy turystycznej)
Język Gruziński (możliwość swobodnego dogadania się w języku angielskim)
Klimat Średnie temperatury powietrza w miesiącach kwiecień – październik:

 • dzień: 12° – 23°
 • noc: 3° – 11°
Informacje dodatkowe

Tbilisi - Mccheta - Uplistsikhe - Akhaltsikhe - Wardzia - Forteca Rabati - Kutaisi - Batumi - Bagrati - Gelati - Gudauri - Gergeti - Ananuri


Plan ramowy

1. Dzień

Początek pielgrzymki - przelot do Tbilisi

Wylot z Warszawy o godzinie 22:25. Przelot do Tbilisi.

2. Dzień

Tbilisi City Tour

Lądowanie na lotnisku w Tbilisi o godz. 04:05 nad ranem. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Śniadanie. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Gruzji - TBILISI CITY TOUR: świątynia Metechi z XIII w. leżąca na skale nad rzeką Mtkvari. Wejście na starożytną twierdzę Narikala (IV w.) wznoszącą się nad Tbilisi z pięknym widokiem na miasto. Zwiedzanie Synagogi; Wizyta w katedrze Sioni (VI-VII ww.). Przechowuje się w niej najcenniejszy gruziński skarb - krzyż patronki państwa, świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się krajem chrześcijańskim. Na trasie spaceru po Starym Mieście zwiedzimy najstarszy kościół w Tbilisi Anczyschati (VIw.). Przejazd Aleją Rustawelego. Obiadokolacja. Nocleg w Tbilisi.

3. Dzień

Tbilisi - Mccheta - Uplistsikhe - Akhaltsikhe

Śniadanie. Przejazd do MCCHETY: pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji - wg legendy złożona jest tu szata Chrystusa. Zwiedzimy również Monastyr DŻWARI. Przejazd do UPLISTSIKHE – pozostałości starożytnego miasta z VII w. p.n.e., wykutego w skalnych grotach. Leży ono w pobliżu miasta Gori. Do XII wieku Uplistsikhe było centrum azjatyckiego handlu, gdzie zatrzymywały się karawany podążające Jedwabnym Szlakiem. Przejazd do Akhaltsikhe. Obiadokolacja oraz nocleg.

4. Dzień

Akhaltsikhe - Wardzia - Forteca Rabati - Kutaisi

Śniadanie. Przejazd do miasta skalnego WARDZIA, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Mtkwari. W kompleksie zachowały się pomieszczenia mieszkalne, kapliczki, piwnice na wino oraz liczne tunele. Zwiedzanie jaskini, gdzie mieści się niewielki monastyr zajmowany przez 6 mnichów. Powrót do AKHALTSIKHE, gdzie zobaczymy imponującą fortecę Rabati (muzeum etnograficzne w fortecy nieczynne w poniedziałki). Przejazd do Kutaisi. Obiadokolacja oraz nocleg.

5. Dzień

Kutaisi - Batumi (City Tour) - Kutaisi

Śniadanie. Zwiedzanie BATUMI – spacer nadmorską promenadą. Najważniejszymi zabytkami są turecki meczet, kościół katolicki, kamienice itd. Atmosferę miasta podkreślają liczne kawiarnie, oferujące turecką kawę i baklawę. Czas wolny. Przejazd do Kutaisi. Kolacja oraz nocleg.

6. Dzień

Kutaisi - Bagrati - Klasztor Gelati - Gudauri

Śniadanie. Zwiedzanie katedry BAGRATI (pod ochroną UNESCO) z XI wieku. Przejazd do klasztoru GELATI (pod ochroną UNESCO) z akademią, założoną przez jednego z najwybitniejszych królów Gruzji, Dawida Budowniczego (1089–1125). Podziwianie unikalnych fresków przedstawiających świętych i gruzińskich władców. Tuż za głównym wejściem do katedry znajduje się grób króla Dawida Budowniczego. Przejazd do Gudauri. Obiadokolacja oraz nocleg.

7. Dzień

Gudauri - Gergeti - Ananuri - Tbilisi

Śniadanie. Po śniadaniu przejazd do Kazbegi. Wycieczka samochodami terenowymi przez piękne doliny i lasy do XIV-wiecznego kościoła GERGETI p.w. Świętej Trójcy, leżącego ponad wioską Stephantsminda, na wysokości 2170m n.p.m. Przy sprzyjającej pogodzie, można ujrzeć Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047m n.p.m.). Przejazd do Tbilisi. Po drodze zwiedzimy twierdzę ANANURI. (XVII w.). Uroczysta obiadokolacja pożegnalna wraz z pokazem folklorystycznym, nocleg.

8. Dzień

Zakończenie pielgrzymki.

Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Wylot o godzinie 04:55. Przelot na trasie: Tbilisi – Warszawa. Przylot do Warszawy o godz. 06:40.

 • Przelot samolotem: Warszawa (Lotnisko Chopina) – Tbilisi – Warszawa  (Lotnisko Chopina) – Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.
 • Transfer z lotniska/na lotnisko w Gruzji
 • Autokar gruziński podczas trwania pielgrzymki
 • Opieka pilota
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach 3/4*, pokoje 2-3osobowe  z łazienkami (2 noclegi w Tbilisi, 1 nocleg w Gudauri, 1 nocleg w Akhaltsikhe, 2 noclegi w Kutaisi).
 • Wyżywienie: 6 śniadań, 5 obiadokolacji, 1 uroczysta kolacja wraz z pokazem folklorystycznym
 • Ubezpieczenie: KL (40.000 Euro), NW (15.000 zł), bagaż podróżny (1.000 zł), CP (choroby przewlekłe)
 • Obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Pomocowy

Dodatkowo należy posiadać kwotę 120$/os. Kwota ta obejmuje: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, przejazd samochodami terenowymi do Kościoła pw. Świętej Trójcy w Gergeti, zestaw słuchawkowy oraz pozostałe koszty związane z realizacją programu.

Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 180$.

Dla tej oferty jeszcze nie ma opinii.

Bądź pierwszą osobą opiniującą

 • Pricing Name
  Rozpoczęcie
  Zakończenie
  Group (Min-Max)
  Rodzaj biletu
   
 • Pricing Name Standard
  Rozpoczęcie sobota 19/06/2021
  Zakończenie sobota 19/06/2021
  1 - 48 miejsc
   
  Available Seats: 48

  Standard ( 1 - 48 miejsc ) 3.590 PLN 0 PLN /Ilość osób

  - +